Можливо, вам це видасться дивним: ну хто підбиває підсумки року влітку? Але в українській музиці час плине трохи інакше. Осінню, можливо, на нас ще очікуватимуть приємні несподіванки від топових артистів. І тоді ми не полінуємось зробити другу частину. А поки що — кращі пісні, на які спромігся наш музичний шоу-бізнес в першій половині 2020-го. З плейлістом.
Паліндром — Святковий
Головне відкриття українського хіп-хопу двох останніх років. Львівський злий репер Кашляючий Ед відкрив в собі «коріння Скрябіна» (докладніше про нього ми писали тут). «Святковий» — ностальгійна ода казковому місту Лева, яким воно постає у спогадах наших батьків, бабусь та дідусів, очищених від радянських злиднів, та українській кінохроніці, якою Паліндром професійно користується під час монтажу своїх кліпів.
The Hardkiss — Косатка
Гурт пройшов дуже серйозну трансформацію. Від вторинних альтернативних фріків, у панківському вбранні та мейкапі, які на початку своєї кар'єри тільки лякали ведучих ранкових телеефірів до справді великого за масштабами колективу, який влучно потрапляє в нерв сучасного українця. До того ж, на музиці The Hardkiss вже не зупиняються.
Саме після випуску синглу «Косатка» стало відомо, що музиканти стали амбасадорами міжнародної організації WWF в Україні, що займається збереженням навколишнього середовища. І підтримали програму «Вільні річки України», що передбачає дослідження та збереження природного стану цінних заплав річок, демонтаж застарілих гідроспоруд (греблі, дамби) задля відновлення річищ і вільної течії, шляхів міграції та місць нересту риб.
Tvorchi — Bonfire
Фіналісти національного відбору «Євробачення-2020» та їх денс-хіт, який, звичайно, не дасть вам якогось інтелектуального навантаження. Це просто крутий танцювальний трек, що мотивує ставати кращою версією себе (чи хоча б просто порухати занімілими від роботи за комп'ютером кінцівками). Tvorchi — дуже цікава для українського шоу-бізнесу історія: два хлопці з Тернополя (один з них — народився в Нігерії), що починали в 2018-му році на фестивалі під назвою «Кристалевий жайвір» — і, певно, могли б так і потонути в регіональному дискурсі. А вже сьогодні течія несе їх на міжнародну поп-арену.
Ofliyan feat. Yulia Yurina — Псих
Пам‘ятаєте, як у 1990-х та 2000-х всіх дуже провокував, викликав гнів та подив прояв почуттів між двома дівчатами? На щастя, ці дрімучі часи вже пройшли — і склався новий культурний ландшафт, де любов не має ніяких обмежень. Україна також потроху долучається до такого світосприйняття і пісня «Псих» — гарний тому приклад. Дуже сексуальна пісня та не менш сексуальний кліп на неї (знайдіть та подивіться), простий та зрозумілий меседж: свобода та прийняття — базові елементи будь-якої комунікації станом на 2020-й рік. Аплодуємо дівчатам, було б добре, якби вони зробили разом цілий альбом.
Latexfauna — Kosatka
Ці мерзотники спочатку викликають у слухача специфічне відчуття, яке в інтернеті називають «крінж». Пізніше виявляється, що в піснях Latexfauna є якась магічна отрута: відторгення змінюється прийняттям. Ну а далі ти відчуваєш сп'яніння, розслаблюєшся, забиваєш на все і на свої смаки — тобі просто подобається! Подобаються ці інтимні суржикові тексти та абсолютно нахабне використання найдубовіших мелодійних ходів із 1980-х.
KRUTЬ — 99
Давайте чесно: які відчуття у вас викликає бандура? Напевно, одразу виникають асоціації із монохромними, напівстертими іллюстраціями зі шкільних підручників, в яких сухо, за допомогою незрозумілих скорочень, пишуть про сліпих бандуристів та кобзарів. Ми вас розуміємо. Осучаснення традицій та фольклору мало кому вдається зробити стильним та дійсно класним. А от Марині Круть вдалося.
ДахаБраха — Lado
Найвідоміший на світовій арені український музичний гурт в цьому році випустив просто неймовірний альбом «Alambari». Записувалась платівка в Бразилії, але це, здається, тільки підсилило «древнє» коріння колективу. Ми вибрали найкращу пісню звідти, під яку просто не виходить всидіти на місці. Підсвідомість швиденько нагадує про те, як ти (або твої предки) збирали ягоди, стрибали через багаття та шукали мавок в лісі. І загалом жили дуже вільним життям.
Жадан і Собаки — Кокаїн
О, часи, о, звичаї! Поки українські репери (докладніше про них читай тут) з'ясовують між собою стосунки та ниють про те, що в них немає продюсерських грошей та слухача, найактуальнішу (в сенсі — злободенну) музику записує... український письменник. В пісні «Кокаїн» відчувається не тільки сатира з приводу того, в якій наша країна перебуває ситуації, а і гіркота, змішана зі співчуттям, як це часто буває в Жадана. Він — точно не відсторонений спостерігач. Він пропустив це через себе.
Ragapop — Gordosti
Сайд-проєкт учасниць Dakh Daughters Руслани Хазіпової та Ганни Нікітіної, а також музиканта Антона Очеретяного. Це просто чумовий «брістольский» тріп-хоп на слова Івана Франка, такий же відморожений та апокаліптичний, як перші альбоми Portishead та Massive Attack. Слухати обережно, бо можна впасти в транс.
Go_A — Соловей
Їх обрали представляти Україну на Євробаченні, але... Далі ви і самі знаєте, чому воно не відбулось. Про гурт. Вони роблять дуже цікавий експортний варіант українського «етно» або world music: тут африканські барабани, там електронні елементи, а ось — хвилюючий, пронизливий вокал Каті Павленко, в очі якої просто страшно дивитись. Всі, звісно, в костюмах. Що важливо, вони все це не експлуатують заради «трендовості»: вони так жили і співали все життя, не маючи особливого успіху, який врешті-решт їх наздогнав. Коротко кажучи, вони трушні.